Drewno

Drewno z jakiego budujesz Swój dach to, poza wyborem wykonawcy, najważniejszy element dachu. Nawet najlepszy wykonawca nie pomoże gdy na budowie pojawi się zły materiał. Niestety bardzo często spotykamy sytuacje kiedy dach jest już zrobiony, ale z drewna niskiej klasy wytrzymałości lub w ogóle z drewna bez oznaczenia klasy. W takiej sytuacji najczęściej dach rozbieramy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Niewłaściwe drewno na konstrukcję dachu to drewno mokre, tartaczne bez oznaczenia klasy wytrzymałości. Nie dajcie się zmylić wykonawcom, czy sprzedawcom drewna, którzy mówią że drewno które leżało 3 miesiące na powietrzu jest już suche. W literaturze podane jest, że drewno na powietrzu schnie 1 cm na rok, czyli jak mamy standardową krokiew o grubości 8 cm to na wolnym powietrzu będzie schła 4 lata.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W projektach budowlanych najczęściej pojawia się klasa wytrzymałościowa drewna oznaczona jako C30. Jest to błąd powielany od wielu lat przez projektantów, gdyż drewna takiej klasy nie da się kupić i użyć na dachu. W naszych realizacjach korzystam z drewna suszonego komorowo, struganego czterostronnie i klejonego na długość, nazywanego KVH o klasie wytrzymałości odpowiadającej C24. Wyższe klasy drewna, jeśli istniej taka konieczność, realizujemy stosując drewno klejone warstwowo zwane BSH.