Technologia

Wykonywane połączenia blachy są trwałe i szczelne, jednak każdy rodzaj blachy ma swoją plastyczność, która definiuje jak skomplikowaną obróbkę/zagięcie blachy można wykonać na danym dachu.

Sztuka wykonania dachu z blachy wydaje się być bardzo łatwa, jednak wymaga ogromnej wiedzy. Warto więc przemyśleć powierzenie tak drogiego materiału dachowego wykonawcy bez doświadczenia.

Najbardziej trwałą i ekskluzywną blachą jest blacha tytanowo – cynkowa. Jest ona łatwa w obróbce i można z niej wykonać rozmaite kształty i wygięcia. Blacha ta występuje w formie nieobrobionej czyli tzw. gołowalcowanej, jak i w wersji patynowanej (pasywowanej).

Blacha gołowalcowana posiada pierwotnie kolor srebrny błyszczący, który z biegiem lat utlenia się i nabiera odcieni szarości, mniej lub bardziej intensywnej. Proces ten, zależnie od położenia budynku, może trwać od kilku do kilkunastu lat.

21

Blachy patynowane (pasywowane) są wstępnie obrobione przez producenta, czyli w procesie produkcji nadaje się blachom powłokę patyny. Nie trzeba już czekać, aż dach osiągnie ostateczny kolor. Jest wiele kolorów patyny, jednak najpopularniejsze to patyna ciemna (kolor zbliżony do grafitowego) oraz patyna jasna (kolor zbliżony do szarosrebrnego, szaroniebieskiego).

Ogromną zaletą blachy tytanowo – cynkowej jest to, iż do jej montażu nie używamy wkrętów. Blacha nie jest dziurawiona w setkach miejsc. W miejscach, gdzie nie można wykonać standardowego zawinięcia blach, stosujemy lutowanie. Ten rodzaj połączenia doskonale się sprawdza również przy rynnach. W tym przypadku, nie stosujemy żadnych standardowych gumowych uszczelek czy obejm, które po kilku latach przeciekają. Blacha tytanowo – cynkowa pozwala wykonać szczelną rynnę, nawet w formie łuku, czy rynny ukrytej (koryta).

Kolejnym materiałem stosowanym w blacharstwie jest blacha aluminiowa. Podobnie jak powyższy materiał, ta blacha również pozwala na wykonanie szczelnego i trwałego dachu. Zaletą jest nieco niższa cena oraz bogactwo kolorów i faktur. Niestety blacha ta, jest blachą malowaną, więc nie możemy liczyć na to, iż wszelkie zadrapania czy zarysowania staną się niewidoczne dzięki procesowi pasywizacji – jak to ma miejsce przy blachach tytan – cynkowych.

10455671_294471587403926_351112165198791985_n